KIÉ? Hát persze, hogy a miénk! Törődjünk a környezetünkkel!

Komposzt Iskola Érdeklődőknek

Komposzt Iskola Érdeklődőknek

Építés ideje - avagy miből épüljön, készüljön a komposztálónk

2019. augusztus 30. - Edina K.

A tervezgetési fázis után jöjjön az első fizikai lépés, főleg, ha már az előzőek szerint kerestünk is neki helyet. Tehát: miből legyen a komposztáló.

Lehet kreatívnak lenni, vagy kevésbé kreatívnak persze, mindkét esetben számtalan lehetőség áll a rendelkezésre. A közös az lesz bennük, hogy az egyik ingyenes lesz, de a másikak sem fognak sok pénzbe kerülni. De mindegyikkel hatalmasat léptünk előre!

Bárhogy fogunk bele, az alapelvünk az, hogy a szerves anyagok biológiailag lebomoljanak. Ez létrejöhet levegő jelenlétében, amikor az aerob fajok szaporodnak el, és levegős lebomlásról, korhadásról beszélünk. Ha nincs levegő, akkor rothadás indul el. Tehát a jól kiválasztott komposztáló első ismérve, hogy tudjon levegőzni! Előre ásott gödörbe sose rakjunk szerves anyagokat, mert akkor nem levegőzik, és az előző mondatok értelmében rothadás indul el, amit nem szeretnénk. Ha nem gödörbe rakjuk, csak úgy le a földre, és felhalmozzuk, akkor máris szakszóval élve prizmás komposztálásba kezdtünk. 

Prizmás komposztálás: Ennél az eljárásnál az előzetesen összegyűjtött szerves hulladékot, amikor az kellő mennyiségben rendelkezésre áll, a szabad talajfelszínen összerakják, majd kisebb halomba rendezik és úgy érlelik. Folyamatosan át tudja járni a levegő minden oldalról. Fontos, hogy megfelelő arányban legyen benne szén- és nitrogén tartalmú anyag is. (erről egy kicsit később). Néha forgatni, keverni, szükség esetén nedvesíteni kell. Előnye, hogy nem kerül semmibe, csak odahalmozzuk egy megfelelő helyre, és hagyjuk. Hátránya, hogy formátlan, esetleg leborul, nem annyira esztétikus. 

A többi megoldásban már valami keretek közé szorítjuk a komposztálni valónkat. Lássuk először, amit azoknak ajánlok, akik nem szeretnek építeni, barkácsolni, semmi maradék anyaguk nincs otthon, vagy csak a férjüket nehéz rávenni, hogy valamit összedobjon. Tehát nézzük meg a bolti, kész komposztálókat azok tulajdonságaival.

Egyszerű fakeret

obi.jpg

Ez a komposztáló keret bármelyik barkácsboltban beszerezhető. Legolcsóbban itt láttam, 4999 Ft. De máshol is szinte hasonló paraméterekkel rendelkezőket árulnak, talán kicsit magasabbat. Előnye, hogy olcsó, készen kapható, nem kell vele szinte semmit sem csinálni. Még én is össze tudtam rakni, akinek pedig a szereléshez való viszonya cseppet sem idilli. Aki épített már 4 darabnál több legókockát össze, az simán összerakja. Szeretem benne, hogy amikor szét akarom szedni, ugyanúgy le lehet bontani darabonként, tehát könnyű átforgatni, kiszedni, áttelepíteni. Szétszerelése és összerakása kb. 5 perc. Nagyon jól levegőzik, jó nagy, szinte sosem telik meg. Hátránya: egyszer majd elkorhad, nem annyira időtálló. Ez lehet pár év, de van, amelyik már 10 éve stabilan áll. Ha egyszer elkorhad, ez is komposztálható, mert kezeletlen fa. Hátránya annak van még, akinek kicsi a kertje, mert nyitott, szem előtt van, tehát tényleg jó messzebb tenni, ahol nem látható. Bár ez mindegyik nyitott komposztálóra vonatkozik, növényekkel való körbeültetése, felfuttatása a látványt fokozhatja. 

Egyszerű keret újrahasznosított műanyagból

haz0003.jpg

 muanyag.jpgEzzel a termékkel csak 1-2 helyen találkoztam, én innen vettem a sajátomat. Ára kb. 9000 Ft. Az előzőekhez teljesen hasonló. Annyiban más, hogy újrahasznosított műanyagból készül, szintén passzintós összetételű. Masszív, erős, különösen hosszú élettartamú komposztláda. 

 

 

Műanyag, tetős rendszerek

res_7f73dc33447687e0f9bedabb3416e482_450x450_pisv.jpgcurver-231597-eco-komposztalo-fekete-szinben.jpg

Ebből nagyon sokféle kapható. Legolcsóbb talán ez , 8000 Ft, de itt már vannak komolyabbak, nagyobbak, dizájnosak, az ár is ezzel együtt növekszik. A bal oldali képen látható sokkal jobban szellőzik, az a jó, ha minél több lyuk van rajta, hogy a levegő áramolhasson. Az, hogy nyitható ajtajú, persze elméletileg megkönnyíti a dolgunkat, mert a kész komposzt alulról kivehető. De ha csak leemeljük a keretet, akkor is kinyerhető a kész föld. Próbaképp használok egy ilyet, mint a jobb oldali. Azért szellőzik jól, mert használat közben szétesett, a beletett anyagok kicsit kinyomták az oldalát. Egy madzaggal összekötöttem alul, így legalább egyben van tartva, és a levegő is sokkal jobban átjárja a hézagon át. Ha újra ilyet vennék, kicsivel több pénzért egy jobban levegőzővel próbálkoznék (mint a bal oldali). Itt a kötözött saját komposztálóm:

kotozott.jpg

Szeretem, mert le lehet csukni, nem látszik, könnyen beleolvad a környezetbe, kisebb kertbe is megfelelő.Vannak zöld színűek is. A mérete ne tévesszen meg senkit, ez sem telik meg soha, olyan, mint egy éhes gyerek, folyamatosan csak pakolom bele, mindig összemegy. Erős műanyagokból készülnek, sok fajta újrahasznosított, tehát ezzel is valamilyen szinten a környezetünket kíméljük. Ha olyat veszünk, amin kevés a szellőző, mi is vághatunk bele sok-sok lyukat, ártani nem ártunk vele, csak hasznunkra válik. Kicsit nehezebb ebben forgatni az anyagokat, de néha megpiszkálom, és dolgozik magától. 

Több önkormányzat osztott szét ingyen komposztálóládákat százával a lakosságnak. Jó lenne, ha Dunakeszi, Fót, vagy bárhol, ahol lakunk, átvenné ezt a jó kezdeményezést!

 

 

És most jöhetnek azok az ötletek, amiket lehet építeni, barkácsolni! Hajrá csináld magad! 

Raklapokból

palett.jpg

4 raklap összeszögelésével lehet. Aki profi, az egyik oldalát nyithatóra készíti :) akkor kis ajtóként működve lehet kinyitni, átkeverni, visszacsukni. Ha nem babrálunk vele, akkor csak az egyik oldalát odadrótozzuk, és úgy is könnyen hozzáférhető. Jól szellőzik, viszonylag tartós ez a fajta megoldás. 

Amit nekünk itthagytak, és az első komposztálónk volt, fából készült asztalos által, de nem lehet nyitni. Vagy szétcsavarozom, hogy az egyik oldalát le tudjam szedni, vagy ... nem is tudom, hogy gondolták. Másszunk bele? Egyszóval, jó, ha az egyik oldala nyitható, könnyen eltávolítható, ha majd a kész komposztot ki szeretnénk lapátolni.

Drótos hálós

drot.jpg

 Tavaly arra gondoltam, ismét járjunk utána egy városi legendának, miszerint a diófalevél nem komposztálható, mert mérgező. Tehát kellett egy új komposztáló, hogy ne tegyem a többivel egybe. Ekkor találtam erre az ötletre. 6 rudat leszúrtam egy kb. 1 méter átmérőjű kör mentén, majd körbekerítettem dróttal. Amit néhányan csibehálónak neveznek. Barkácsboltban 2-3 ezer forint volt egy nagy tekercs, az elképzelt kört bőven körbeérte majdnem kétszer is . Egy hatalmas, jól szellőző tárolót kaptam. Érdemes ezt is úgy megcsinálni, hogy a hálót csak dróttal rögzítjük a legvégén, hogy egy pici részt nyitható legyen. Az itt lévő kép saját, tehát nem igaz, hogy mérgező lenne, a diólevélben lévő csírásodásgátló anyag pár hónap alatt lebomlik, és tökéletes komposzt lett belőle, amit a rajta lévő dinnye is bizonyít.

 

Fonott kas

img-a0560856c31a8a2cd4c4747e4a71e063-v-600x800.jpg

Ez olyan szép, mint egy álom. Ha stresszkezelés miatt vágunk neki komposztálót fonni, ennek még hozzáadott értéke is van. Amire elkészül, biztos lenyugszunk. Annyira nem tartós, a komposzt nedvessége miatt a keretet adó ágak sem bírnak ki sok évet. De szemet gyönyörködtető. Ha ilyet készítesz, szólj, és biztos megnézem :)

Itt található a leírása, története. 

 

 

Lehet építeni még téglából, kőből - arra figyelve, hogy ne szorosan legyenek, és hagyjuk levegőzésre való helyet is. Ha túl magasra építjük, nehéz lehet a végtermék kivétele, és a menet közbeni forgatás. 

 

 

A bejegyzés trackback címe:

https://komposztiskola.blog.hu/api/trackback/id/tr10015032740

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Mónika Fliegl 2019.08.30. 23:20:25

Nálunk hátul a kert végében prizma van, elöl, a virágok közt fonott kas, bár nem ilyen szép szabályos, de a tökéletlenségnek is megvan a maga szépsége. A fonott kast mi a tavasszal levágott szőlővesszőkből fontuk, fonjuk. Ugyanis ahogy évek alatt korhad az alsóbb réteg felülről fonjuk a következő évit. A cölöpök is minden évben süllyednek néhány centit. Néha pótolni kell a kieső darabokat. Én koncentrikusan duplára csináltam, az volt a terv, hogy a belső részbe kerül a friss anyag a külső részbe kerül az előző komposzt amit be is ültetek virágokkal. Sajnos a csigák távol tartása nem mindig megy zökkenőmentesen - mondjuk a rigók és a kert végében tanyázó sün segítenek - így a külső kör beültetése idén nem lett igazán sikeres. Pontosabban nekünk nem, a csigáknak inkább. Jövőre valami kevésbé ínycsiklandó virággal próbálkozom.

Edina K. 2019.09.04. 09:24:18

@Mónika Fliegl: Szívesen megnézném egyszer! Nagyon kíváncsi vagyok rá. Csiga témában is tudnánk biztosan értekezni.
süti beállítások módosítása