KIÉ? Hát persze, hogy a miénk! Törődjünk a környezetünkkel!

Komposzt Iskola Érdeklődőknek

Komposzt Iskola Érdeklődőknek

Különbenis, MINEK?

Mi is az a komposzt, mire jó, és különben is, miért jó ez nekem?

2019. augusztus 28. - Edina K.

Vegyétek elő a vonalas füzetet, és írjátok! A  komposzt fogalma. Komposztnak nevezzük a komposztálásból származó, szilárd, morzsalékos, sötétbarna színű, földszerű, magas szervesanyag-tartalmú anyagot, amely szerves hulladékokból, maradványokból, elsősorban mikroorganizmusok , valamint a talajlakó élőlények tevékenységének hatására jön létre, megfelelő hatások (oxigén, megfelelő nedvességtartalom) mellett. Pont és vége.  (forrás: wikipédia)

Hát, ez nagyon tudományos volt. Igazából  ez a tevékenység már sok millió év óta létrejön, ha felállítunk szép megfogalmazást, ha nem. Egyszerűen szólva, a komposztálás egy olyan folyamat, amelyben csak nyertesek lehetünk. Több célunk is lehet, attól függően, melyik oldalról vizsgáljuk meg.

- A keletkezett háztartási hulladékunkat csökkentjük. Egy átlagos állampolgár évente 300 kg hulladékot termel. Ennek összetétele:

h-ztart-si-hullad-kok-sszet-tele-l.jpg

Ha tehát szelektíven gyűjtjük a fémet, műanyagot, üveget és papírt, ezenkívül a szerves, komposztálható hulladékot is, a kukánk máris csak harmadáig telik meg. Nem terheljük a földünket a sok újrahasznosítható anyag háztartási hulladékba való kerülésével. Ha kisebb kukát igényelünk, pénzt takaríthatunk meg közvetlenül. Közvetve a kukásautó kevesebbet tankol, a hulladékégető kevesebbet éget, a levegőbe kevesebb káros anyag kerül.... és így tovább. Ugye, hogy egy pici, vízbe dobott kő  milyen sok, egyre nagyobb és nagyobb kört képes létrehozni? Mint a Nyuszika csengettyűje láncmese, amit még én sem tudok kívülről megtanulni, mert olyan sok láncszem van benne, ami egymásra épül. 

- A talaj javítása szerves anyagok visszajuttatásával. vagyis tápanyagban gazdag humuszt juttatunk vissza. A komposztálódás folyamán létrejött anyaggal a talaj minőségét javíthatjuk. Mindezt természetes módon, mindenféle mű és szintetikus szerek nélkül. 

A komposzt jótékony hatásai: 

  • a komposztban a tápanyagok olyan formában vannak, amiket a növények könnyen fel tudnak venni. .
  • a talajszerkezet stabilitása nő, csökken a porosodás és az erózió veszélye.
  • Javul a talaj szerkezete, a hő-, víz- és levegőgazdálkodása
  • Serkentik a növény növekedését, növelik ellenálló képességét a kórokozókkal és kártevőkkel szemben
  • A talaj tápanyagtároló képessége növekszik.
  • A talajszerkezet stabilitása nő, csökken a porosodás és az erózió veszélye.

 

Ha nincs lehetőséged komposztálni, akkor keress valakit, aki tud!

Ha lakásban élsz, indíthatsz gilisztakomposztot. Ez a városi lakásban élőknek ideális megoldás. Saját tapasztalat híján ajánlom ezt az oldalt: ITT olvashatsz erről bővebben.

Ha úgy érzed, még nem készültél fel a komposztálásra,  nincs lehetőséged rá, vagy egyszerűen most nem megy, használd ezt az alkalmazást: Sharewaste. Ez az az app, ami összehozza a közelben lévő komposztáló tulajdonosokat azokkal, akik valamilyen oknál fogva most nem tudnak/akarnak, de szeretnék, hogy a keletkezett zöldhulladékjuk eljusson azokhoz, akik ezt szívesen fogadják. Van magyar nyelvű applikáció is.

 

Tehát, ha komposztálunk, megveregethetjük a vállunkat, hogy máris mennyit tettünk bolygónk védelméért!  

Kinek adhatom a matricát?good_job.png

 

A bejegyzés trackback címe:

https://komposztiskola.blog.hu/api/trackback/id/tr5415029008

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása